MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Szkolenie dla dziennikarzy

KURS DLA DZIENNIKARZY
KANDYDATÓW NA KORESPONDENTÓW W REJONACH DZIAŁANIA
POLSKICH KONTYNGENTÓW WOJSKOWYCH

 

Departament Prasowo-Informacyjny MON, wraz z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, organizuje szkolenia dla dziennikarzy zamierzających pracować w rejonach działania Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Uczestnictwo w powyższym szkoleniu jest istotną przesłanką wydania przez DPI MON pozytywnej opinii w sprawie wyjazdu przedstawicieli mediów w rejon działania PKW.

 


Cel szkolenia

Szkolenie ma na celu zapoznanie dziennikarzy z zasadami:
- zachowania się w sytuacjach zagrożeń występujących w rejonach misji PKW;
- współpracy z komórkami prasowymi PKW;
- współdziałania z żołnierzami PKW.

Program

Szkolenie obejmuje przede wszystkim zajęcia praktyczne, dotyczące m.in.
- zasad zachowania się podczas ostrzału bazy, konwoju czy uprowadzenia;
- podstaw samoobrony;
- udzielania pierwszej pomocy medycznej.
W programie znajdują się także wykłady, m.in. na temat sytuacji bezpieczeństwa w rejonach działania PKW.

W kursie jednorazowo może uczestniczyć 10-15 osób.

Prowadzący zajęcia

Zajęcia prowadzą doświadczeni instruktorzy wojskowi, a także dziennikarze – wielokrotni korespondenci w rejonach działania PKW.

Terminy

Zazwyczaj w ciągu roku realizowane są dwa tego typu szkolenia. W czerwcu 2013 r. odbyło się pierwsze tegoroczne szkolenie. Drugie zaplanowane zostało na wrzesień.

Miejsce szkolenia

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Koszty

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia dziennikarzom transport (Warszawa – Kielce – Warszawa), nocleg i wyżywienie.

Zasady składania zgłoszeń

Dziennikarze zainteresowani uczestnictwem w szkoleniu proszeni są o przesyłanie do Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON zgłoszeń zawierających dane kontaktowe oraz krótkie uzasadnienie potrzeby udziału w tym szkoleniu.
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: dpi.szkolenia@mon.gov.pl

Niezbędnym warunkiem uczestniczenia w szkoleniu jest złożenie (po zakwalifikowaniu na kurs) pisemnego oświadczenia o:
-dobrowolności udziału w kursie;
-przyjęciu do wiadomości, że organizator kursu nie zapewnia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie kursu;
-nie wysuwaniu w przyszłości wobec organizatora roszczeń z tytułu jakichkolwiek zdarzeń l
osowych w trakcie kursu.

Dodatkowych informacji udzielają:

p. Waldemar Sikora, tel. (22) 6 874-727, fax. (22) 6 840-224

ppłk dr Mariusz Krogulski, tel. (22) 6 846-551

mail: dpi.szkolenia@mon.gov.pl

 
Wybrane relacje prasowe z kursu:

„Z workiem na głowie nie jesteś twardzielem”, Marcin Pietraszewski, Gazeta Wyborcza Katowice

„(…)Wiedziałem, że w rękach terrorystów nie wolno okazywać strachu i ujawniać własnych słabości. Spróbowalibyście sami, gdy ktoś założy wam worek na głowę i strzela z kałasza! Przekonałem się na własnej skórze, jak trudno wtedy zachować zimną krew. (…)”
Cały artykuł…

„W Afganistanie rutyniarze giną pierwsi”, Mirosław Olszewski, Nowa Trybuna Opolska

„(…)MON-owski departament prasowo-informacyjny ściągnął na dwa dni do kieleckiej jednostki specjalistów z różnych dziedzin, by opowiedzieli nam, kandydatom na korespondentów wojennych, o co chodzi w tych misjach: od Afganistanu po Czad. Jak w jeden dzień opowiedzieć o wojnie, jej przyczynach, poradzić, jak przetrwać, ale też jak dowiedzieć się czegoś sensownego? Bo z korespondentami bywa różnie - opowiadali. Bywały ekipy, które po przyjeździe na misje uznawały, że będą się skupiać na analizach. Tworzyć "szerokie plany konfliktu”, pokazywać wojnę oczami żołnierzy, więc w zasadzie nie mają planów wyjeżdżania poza bazę, tym bardziej opuszczania klimatyzowanych kontenerów. Ale byli korespondenci-machos, sprawiający seryjne kłopoty wszystkim. Zatem sens szkolenia był taki: poznajcie nasze warunki, respektujcie je, bo inaczej będziecie zagrożeniem dla siebie i dla nas.(…)”
Cały artykuł…

“Byłem w rękach porywaczy”, Marcin Wójcik, Interia.pl

„(…)Organizowane przez Ministerstwo Obrony i kieleckie Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych szkolenie dalekie jest od nudnego wykładu. Trzydniowy kurs to prawdziwa misja w pigułce i pozorowanie niebezpiecznej codzienności żołnierzy służących np. w Afganistanie, takiej jak wyjazdy na patrole, ostrzał konwoju, wjechanie na "ajdika" (tak polscy wojacy mówią na IED - Improvised Explosive Device, czyli improwizowany ładunek wybuchowy) czy atak rakietowy na bazę. (…)”
Cały artykuł… 

Film 

Galeria