MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Spotkanie unijnych ministrów obrony w Wilnie
2013-09-06

W dniach 5 – 6 września br. podsekretarz stanu w MON ds. polityki obronnej Robert Kupiecki reprezentował ministra obrony narodowej podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony Unii Europejskiej w Wilnie.

Ministrowie dokonali przeglądu bieżącego funkcjonowania wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO). W oparciu o wstępny raport przygotowany przez Wysoką Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Catherin Ashton, omówili najważniejsze zagadnienia, które będą przedmiotem refleksji szefów państw i rządów UE podczas spotkania Rady Europejskiej w grudniu br.

Ministrowie opowiedzieli się za kontynuacją prac mających na celu rozwój WPBiO, w tym usprawnienie narzędzi reagowania kryzysowego i zwiększenia efektywności grup bojowych UE. Byli też zgodni w sprawie konieczności wspólnego rozwijania zdolności obronnych UE. Dokonano przeglądu bieżących operacji UE. Ministrowie podjęli także temat umocnienia europejskiego przemysłu obronnego i zwiększenia jego konkurencyjności.

Foto:
Alfredas Pliadiszródło, www.eu2013.lt/en/
MON-FB
MON-Tweet