MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Spotkanie ministra Siemoniaka z parlamentarnym wiceministrem obrony Japonii
2013-09-06

O obronie przeciwrakietowej, cyberbezpieczeństwie oraz wzajemnych relacjach resortów obrony rozmawiał w piątek 6 września br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak z parlamentarnym wiceministrem obrony narodowej Japonii Akirą Sato.

„Postrzegamy Japonię jako szczególnie bliskiego partnera, nie tylko dlatego, że mamy tego samego sojusznika – Stany Zjednoczone Ameryki, ale również dlatego, iż podzielamy te same wartości” – podkreślił na początku rozmowy Tomasz Siemoniak. „Moja wizyta w marcu była niezwykle udana i świetnie przygotowana. Cieszę się, że nakreślony wtedy plan współpracy wchodzi w fazę realizacji” – dodał szef resortu obrony.

Minister Siemoniak przypomniał, że szczególnym rezonansem w Polsce odbiła się wizyta okrętów Japońskich Morskich Sił Samoobrony. Minister podkreślił, że strona polska jest zainteresowana dalszą współpracą wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

W trakcie rozmów ministrowie podkreślili chęć dalszej współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz obrony przeciwrakietowej. Konsultacje w tej sprawie zaplanowane są na jesień tego roku.

Podczas spotkania wiceminister obrony Japonii Akiro Sato powiedział, że jest pod dużym wrażeniem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego  w Kielcach, który odwiedził wczoraj.  Złożył także na ręce ministra Siemoniaka kondolencje z powodu śmierci polskiego żołnierza, który został ranny w ataku na polską bazę w Afganistanie, wyrażając jednocześnie szacunek dla polskiego zaangażowania w budowę pokoju na świecie.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA