MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Powitanie zmarłego żołnierza
2013-09-04

„Byłeś w Afganistanie, bo tego wymagała służba Ojczyźnie. Służyłeś tam w obronie rzeczy najistotniejszych: pokoju, wolności i prawa do godnego życia. Śmiertelne rany odniosłeś w czasie walki z rebeliantami atakującymi polską bazę, pragnącymi zadać śmierć Tobie, jak i innym żołnierzom. Chylę czoła przed Twoją postawą i największą ofiarą, jaką poniosłeś" - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas ceremonii powitania zmarłego żołnierza.

W środę, 4 września 2013 roku, na terenie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie, uroczyście powitano trumnę z ciałem polskiego żołnierza, zmarłego 2 września w wyniku ran odniesionych w czasie wykonywania zadań służbowych w ramach XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

W uroczystości, Rodzinie i bliskim zmarłego towarzyszył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wraz z kierowniczą kadrą Sił Zbrojnych RP, a także wojskowa asysta honorowa oraz koledzy – żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, w szeregach której zmarły służył.

"(…) Rodzino dzielnego żołnierza, żadne wypowiedziane dziś słowa nie przyniosą Wam ulgi. Pragnę jednak zapewnić, że wojsko nie zapomina i Was nie zawiedzie. Cześć Jego Pamięci!” – powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, kierując te słowa do rodziny zmarłego żołnierza.

Żołnierz zmarł 2 września br. w szpitalu koalicyjnym w Rammstein, w wyniku ciężkich ran, odniesionych w czasie ataku na bazę Ghazni w Afganistanie, który miał miejsce 28 sierpnia br. Decyzją ministra obrony narodowej został pośmiertnie awansowany do stopnia starszego chorążego.

Zgodnie z wolą Rodziny, personalia zmarłego żołnierza nie zostaną podane do publicznej wiadomości. Rodzina zwraca się również z prośbą do mediów o uszanowanie prywatności.
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA