MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

IV ŚWIATOWE WOJSKOWE IGRZYSKA SPORTOWE
2007-10-21

21.10. W niedzielę, 14 października 2007 roku, na stadionie Gachibowli w Hyderabadzie rozpoczęły się IV Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe.

Tego dnia najważniejszym gościem na trybunach była prezydent Indii Pani Pratibha Patil. Oprócz niej obecny był także Prezydent CISM gen. Gianni Gola oraz dowódca Sił Powietrznych Indii. Uroczystości towarzyszące związane otwarciu Igrzysk rozpoczęły się jednak dużo wcześniej. Zgromadzeni na widowni zaproszeni goście z Indii oraz wielu innych krajów, zarówno z Azji, jak i Ameryki, Afryki i Europy, przedstawiciele międzynarodowej organizacji CISM, mieszkańcy Hyderabadu oraz sportowcy mogli obejrzeć specjalnie przygotowany z tej okazji program artystyczny. Widzowie, których na trybunach sportowych było około kilkunastu tysięcy, mogli obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Indii. Największe zainteresowanie wzbudził jednak wśród widzów przelot czterech śmigłowców SARANGS i wykonywane przez ich pilotów podniebne akrobacje. Na koniec na trybuny stadionu posypały się prosto z nieba płatki kwiatów. Ostatnim punktem programu artystycznego były skoki spadochronowe w wykonaniu AKASH GANGA TEAM. Jak się okazało, jednym z 11 skoczków, którzy wylądowali na płycie stadionu, był BRAVO – maskotka tegorocznych Igrzysk.
Oficjalna część, związana z otwarciem Igrzysk, rozpoczęła się od prezentacji na płycie stadionu sportowców ze 106 krajów, którzy w poniedziałek mieli rozpocząć rywalizację o medale. Kapitanem polskiej reprezentacji, składającej się z 72 zawodników był chor. sztab. Andrzej Wroński. Obok flag 106 państw na płytę stadionu została także uroczyście wniesiona flaga CISM (Międzynarodowej Rada Sportu Wojskowego).
Prezydent CISM gen. Gianni Gola, który otwierał Igrzyska, już na samym wstępie swojego przemówienia podziękował władzom Indii za przygotowanie tak ważnego, nie tylko dla sportu, ale przede wszystkim dla pokoju i przyjaźni, przedsięwzięcia. - Dzisiaj cały świat patrzy na Indie, które są razem, które stworzyły przyjazną atmosferę. (…) Dziękuje sportowcom, wojskowym sportowcom. - Prezydent przypomniał, że to właśnie tego typu imprezy pozwalają zrozumieć, czym jest w dzisiejszym świecie tolerancja. Dziękując organizatorom za przygotowanie Igrzysk podkreślił, że to dzięki nim dzisiaj cuda stały się rzeczywistością.
Bezpośrednio po zaprezentowaniu przez Prezydent Indii pamiątkowych znaczków, wydrukowanych z okazji Igrzysk, nastąpiło zapalenie olimpijskiego znicza. Z ogniem na płytę stadionu wbiegł ppłk Rajyavardhan Singh Rathore.
Uroczystości na największym w Hyderabadzie stadionie zakończyło „Cultural show”. Podczas pokazów kilkuset najmłodszych mieszkańców Indii zaprezentowało swoje umiejętności taneczne. Uroczystość zakończył pokaz sztucznych ogni.
W poniedziałek, 15 października, grupa 72 zawodników z Polski rozpoczęła sportową walkę o medale w 9 konkurencjach: na największym stadionie, Gachibowli, reprezentacja naszych lekkoatletów, na obiektach stadionu Golconda położonych na terenie Artillery Centre pięcioboiści i zawodnicy judo, na lotnisku Airforce Stadion Hakimpet skoczkowie spadochronowi. Poza Hyderabadem rywalizację rozpoczęli żeglarze, którzy swoje starty mieli w  Bombaju w Sailing Club – Colaba.
Podczas Igrzysk oficjalnym Przedstawicielem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej był gen. broni Lech Konopka, a szefem Reprezentacji WP płk. Michał Bułkin. Sportowcom w Indiach towarzyszyła także zastępca szefa Reprezentacji WP Anna Kuzawińska oraz prezydent Komisji Sportowej Judo CISM prof. płk rez. Roman Kalina.
Warto podkreślić także, że w gronie sędziów na IV Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe znalazło się czterech polskich sędziów: Zbigniew Bielawski (judo), Janusz Rozum (lekkoatletyka), chor. sztab. Andrzej Wroński (zapasy) oraz Krzysztof Kłosek (zapasy).

Pierwszy dzień zmagań sportowych okazał się dla Polaków szczęśliwy. Jako pierwszy w biegu na 400 m wystartował st. szer. Daniel Dąbrowski, który ukończył bieg na drugim miejscu (47.79 sek.) i dzięki temu zakwalifikował się do półfinałów. Niestety, startujący jako drugi plut. Zbigniew Tulin nie zakwalifikował się do dalszego etapu, zajmując w biegu na 100 m 6 miejsce w swojej serii (10.78 sek). Nasz reprezentant weziął jeszcze udział w kwalifikacjach do sztafety 4x100 m. Do dalszego etapu przeszedł natomiast kpr. Łukasz Chyła, który uzyskał 2. lokatę w biegu na 100 m (10.51 sek.).
Do dalszego etapu zakwalifikowały się także: st. szer. Ewelina Klocek w biegu na 100 m (3. miejsce w swojej serii z czasem 11.55 sek.) i st. szer. Daria Korczyńska z czasem 11.63 sek.
Pierwszy sukces na tegorocznych Igrzyskach odniósł st. szer. Aleksander Waleriańczyk, który uzyskał w pierwszej kolejce wymagany wynik kwalifikacji: 210 cm w skoku wzwyż.
Po południu nasze reprezentantki st. szer. Ewelina Klocek i st. szer. Daria Korczyńska wzięły udział w finałowym biegu na 100 m, a st. szer Leszek Śliwa powalczy o medal w pchnięciu kulą. Także w poniedziałek startujący w Bombaju polscy żeglarze rozpoczęli kwalifikacje. W 12 wyścigach wystartowało 25 państw.
Do godz. 17.00 na Airforce Stadion Hakimpet bedzie trwała rywalizacja o medale, w której biorą udział polscy skoczkowie spadochronowi.
Na terenie Artillery Center pięcioboiści rywalizowali w pierwszej konkurencji – strzelaniu.

Na pierwszy złoty medal nasi zawodnicy nie kazali nam długo czekać. Drugi dzień Igrzysk to m.in. zwycięstwa naszych lekkoatletów i zawodniczek judo. Pierwszy złoty medal dla Polski w rzucie dyskiem zdobył st. szer. Piotr Małachowski (65.87m). Uzyskał on lepszy wynik m.in. od reprezentanta Węgier, który zajął drugą lokatę oraz Katarczyka - brązowego medalisty w rzucie dyskiem.

Z kolei, w biegu finałowym na 100 m mężczyzn, z czasem 10.39 sek., brązowy medal wywalczył kpr. Łukasz Chyła. Złoto zdobył Katarczyk Samuel Francis (10.10 sek.), a srebro Włoch Collie Simone (10.29 sek.).
Godzinę później srebro dla Polski zdobył st. szer. Daniel Dąbrowski, który w biegu na 400 metrów uzyskał czas 46.36s. Lepszy od Polaka był tylko Bakar N Ali Bab, który dystans 400 m pokonał w 46.00 sek.
Czwarty medal w rywalizacji drużynowej zdobyły nasze reprezentantki judo: st. mar. Kinga Kubicka, st. szer. Barbara Letka, st. mar. Paulina Raińczuk, st. mar. Agnieszka Czepukojć i st. szer. Katarzyna Wróbel.

We wtorkowe przedpołudnie na obiektach Artillery Center przeprowadzono kolejną konkurencję pięcioboju wojskowego – tor przeszkód. Jako pierwsze startowały kobiety. Mimo iż warunki atmosferyczne (wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza) nie były tego dnia sprzymierzeńcem zawodników, nasza reprezentantka dość odważnie rozpoczęła bieg. Pierwszą część dystansu pobiegła w rekordowym dla siebie czasie, co przypłaciła w drugiej części utratą sił. Na belce równowagi zaliczyła upadek i musiała powtórzyć pokonanie przeszkody. To wszystko miało wpływ na wynik końcowy, który był gorszy od jej najlepszego wyniku o około 7 sek.
O godz. 10.10 rozpoczęły się biegi mężczyzn. W jednej parze pobiegli ppor. Marek Kociuba i st. plut. Robert Szmaciński. W rywalizacji bezpośredniej naszych zawodników lepszy okazał się ppor. Kociuba, który uzyskał najlepszy czas w tym sezonie. St. plut. Szmaciński zaliczył niefortunny upadek na równoważni, tracąc cenne ułamki sekund. Chor. Arkadiusz Kozak, dzięki bardzo rozsądnemu rozłożeniu sił, pobiegł na poziomie rekordu życiowego. Podobnie pobiegli sierż. Krzysztof Mol oraz, startujący jako ostatni z Polaków, st. szer. Adam Marcinkowski.

W środę o godz. 16.00, przede wszystkim dla przedstawicieli mediów mieli okazję uczestniczyć w pozasportowym przedsięwzięciu. 
W centrum prasowym na stadionie Gachibowli z dziennikarzami relacjonującymi przebieg Igrzysk spotkał się Prezydenta CISM gen. Gianni Gola. Podczas tego krótkiego spotkania podziękował on dziennikarzom za to że tak wielu z nich zdecydowało się na przyjazd do Indii, co bardzo często wymagało pokonania tysięcy kilometrów. Podkreślił, że cieszy się, iż zawody organizowane pierwszy raz poza Europą obsługiwane są przez tak liczną grupę przedstawicieli mediów, których rola w promowaniu takich wartości, jak pokój i tolerancja, jest nieoceniona.
Prezydent podziękował też organizatorom Igrzysk – Indiom jako gospodarzowi, armii hinduskiej oraz miastu Hyderabad. Zwrócił uwagę dziennikarzy na fakt że takie igrzyska, jak te w Indiach, jest dużo trudniej zorgazizować niż „igrzyska specjalistyczne” i że żaden z dotychczasowych organizatorów nie stanął w obliczu tak dużego wyzwania. Tym większe - zdaniem Prezydenta CISM - należą się słowa uznania gospodarzom, którzy w ciągu naprawdę krótkiego czasu, jaki mieli na zorganizowanie Igrzysk, stali się w tej dziedzinie prawdziwymi ekspertami.
Przypominając dziennikarzom hasło, które przyświeca tego typu imprezom - „PRZEZ SPORT DO PRZYJAŹNI” przywołał przykład reprezentantów Afganistanu, którzy bez wsparcia finansowego i logistycznego Kanady i Indii nie mogliby wziąć udziału w IV Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych.
Dziękując gospodarzom za profesjonalne przygotowanie Igrzysk, przywołał ceremonię ich otwarcia, która - według jego opinii - była pod każdym względem przygotowana perfekcyjnie. Potwierdził też, że ogromne wrażenie robi na nim ceremonia wręczania wręczania medali zwycięzcom.

Jak się okazało każdy kolejny dzień przynosił z obozu naszych sportowców lepsze informacje. St. szer. Daria Korczyńska zdobyła w finale biegu na 200 metrów złoty medal (23.44s). Druga Polka, st. szer. Ewelina Klocek także startująca w biegu na 200 metrów wywalczyła brąz (23,73s).
Kolejne dwa medale w lekkiej atletyce zdobyli: srebro w skoku wzwyż st. szer. Aleksander Waleriańczyk (2.26) oraz st. szer. ndt. Marek Drożdż, który w dziesięcioboju uzyskał 7396 punktów. Lepsi od Polaków okazali się reprezentanci Rosji - st. szer. Aleksandra Waleriańczyka pokonał Andrey Tereshikin, a st. szer. ndt. Marka Drożdża Alexey Prozdov.
Do grona medalistów dołączyli także nasi zapaśnicy, którzy zdobyli dwa brązowe medale – szer. nadt. Julian Kwit i st. szer. Łukasz Banak.

Kolejny dzień Igrzysk okazał się bardzo szczęśliwy dla naszych lekkoatletów, którzy zdobyli dla Polski dwa złote medale. St. szer. Marcin Jędrusiński w biegu na 200 metrów z czasem 20.70 sek. zajął pierwsze miejsce. Drugi na metę przybiegł reprezentant Włoch Alessandro Cavallaro (20.82), a trzeci był Omar Jumalsalfa z czasem 21.10.
Pół godziny później nasza reprezentantka Sylwia Ejdys w biegu na 1500 metrów zdobyła złoty medal. Uzyskując cza 4:16, 9 pokonała Danielę Jordanową (4:17,0) i Innę Polusrinę (4:17,0).
Ostatni medal tego dnia w lekkiej atletyce zdobyła nasza sztafeta mężczyzn 4x100 metrów m składzie plut. Zbigniew Tulin, kpr. Łukasz Chyła, st. szer. Marcin Marciniszyn i st. szer. Marcin Jędrusiński. Trzeci medal tego dnia dla naszej reprezentacji wywalczyła zawodniczka judo st. szer. Barbara Letka. W czwartek, w biegu na 200 metrów st. szer. Marcin Jędrusiński zdobył dla Polski kolejny złoty medal.
W czwartek o kolejne punkty w klasyfikacji na stadionie Artillery Center rywalizowali nasi pięcioboiści, którzy tym razem rzucali granatem.

Chociaż sobota była ostatnim dniem zmagań naszych zawodników, to w tym dniu nasi zawodnicy spisali się na medal. Drugie miejsce w zapasach w stylu wolnym zajął sierż. Radosław Horbik. W tym dniu, jednak już bez medali, zakończyły się zmagania zawodników w strzelectwie, pięcioboju wojskowym oraz żeglarstwie. Polska reprezentacja sportowców wojskowych przywiezie z Indii 16 medali.

Niestety, zawodnicy kilku dyscyplin,  mimo iż czasami brakowało bardzo niewielu punktów do zwycięstwa z Igrzysk w Indiach wrócili bez medali.

IV Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe, których gospodarzem były Indie zakończyły się późnym popołudniem, w niedzielę, 21 października. Tak samo jak ceremonia rozpoczęcia, zakończenie Igrzysk zorganizowano na największym stadionie lekkoatletycznym Gachibowli. Podczas uroczystości obecny był Prezydent CISM oraz minister obrony Indii.
Scenariusz przygotowany na zakończenie Igrzysk był bardzo podobny, by nie rzec identyczny do tego, który zawodnicy mogli obejrzeć na ceremonii otwarcia. Po raz kolejny zaprezentowano widzom pokaz musztry paradnej, skoki spadochronowe AKASH GANGA TEAM, podniebne akrobacje grupy pilotów śmigłowców SARANGS, pokaz sztucznych ogni i występy indyjskich artystów.
Jednym z punktów ceremonii była prezentacja delegacji zawodników, którzy brali udział w Igrzyskach.
Najważniejszym momentem uroczystości, na który czekali wszyscy  było jednak przekazanie delegacji Brazylii, jako gospodarzowi kolejnych igrzysk, flagi CISM oraz pochodni z ogniem olimpijskim. Bezpośrednio po tej ceremonii zgaszono znicz olimpijski, co było sygnałem że IV Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe przeszły do historii.
Organizatorzy przygotowali także kilkuminutowy pokaz wyświetlany na telebimach najważniejszych momentów z tegorocznych Igrzysk.
Ostatni etap prezentowanego na stadionie Cultural show zakończył kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni.

Klasyfikacja medalowa:

1. st. szer. Daria Korczyńska – brąz w biegu na 100 metrów - brąz
2. st. szer. Piotr Małachowski – złoto w rzucie dyskiem (65.87m) - złoto
3. kpr. Łukasz Chyła –bieg na 100 metrów (10.39s) - brąz
4. st. szer. Daniel Dąbrowski –bieg na 400 metrów (czas 46.36s) - srebro
5. st. mar. Kinga Kubicka, st. szer. Barbara Letka, st. mar. Paulina Raińczuk, st. mar. Agnieszka Czepukojć i st. szer. Katarzyna Wróbel. - judo – brąz
6. st. szer. Daria Korczyńska - 200 metrów - złoty medal (23.44s).
7. st. szer. Ewelina Klocek - 200 metrów - (23,73s). – brąz
8. st. szer. Aleksander Waleriańczyk - skok wzwyż - (2.26) - srebro
9. st. szer. ndt. Marek Drożdż – dziesięciobój- 7396 punktów - srebro
10. plut. Zbigniew Tulin, kpr. Łukasz Chyła, st. szer. Marcin Marciniszyn i st. szer. Marcin Jędrusiński - sztafeta mężczyzn 4x100 - srebro
11. szer. nadt. Julian Kwit – zapasy – brąz
12. st. szer. Łukasz Banak – zapasy – brąz
13. st. szer Marcin Jędrusiński – bieg na 200 metrów – złoto
14. st. szer. Sylwia Ejdys – bieg na 1500 metrów – złoto
15. st. szer. Barbara Letka – judo – brąz
16. sierż. Radosław Horbik. - zapasy w stylu wolnym -srebro

Polska reprezentacja na IV Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych zajęła w klasyfikacji medalowej 8 miejsce. Do kraju zawodnicy przywiozą 16 medali (4 złote, 5 srebrnych, 7 brązowych). Ostatni, srebrny medal dla Polski zdobył w sobotę w zapasach w stylu wolnym sierż. Radosław Horbik.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej przypadło reprezentacji Rosji – 100 medali (42 złote, 29 srebrne, 29 brązowych), drugie Chinom – 73 medale (38 złotych, 22 srebrne, 13 brązowych). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec zdobywając 30 medali (7 złotych, 10 srebrnych, 13 brązowych). Ogólnie podczas Igrzysk rozdano 514 medali.

Tekst: Bogumiła Piekut

Foto: PAP/DPI MON

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA