MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Gala sportu
2013-03-20

„Zawodnikom chciałbym dziś podziękować za zdobyte medale, a trenerom, dowódcom i opiekunom za entuzjazm, pasję i zaangażowanie, bez których takich wyników nigdy by nie było” – powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas Gali Sportu Wojskowego.


Przed swoim wystąpieniem minister Tomasz Siemoniak poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci st. szer. Pawła Ordyńskiego, który dziś zginął w Afganistanie.

W środę, w Sztabie Generalnym WP odbyła się uroczystość z udziałem ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, minister sportu i turystyki Joanny Muchy oraz Szefa Sztabu Generalnego WP generała Mieczysława Cieniucha, podczas której podsumowano działalność sportową Sił Zbrojnych w roku 2012 oraz wręczono nagrody i tytuły „Najlepszy sportowiec roku”. Spotkanie było także okazją do wręczenia wyróżnień zawodnikom i trenerom za dotychczasowe osiągniecia w sporcie.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zwracając się do żołnierzy – sportowców podkreślił, że udział w zawodach jest nie tylko promocją Wojska Polskiego, ale także promocją Polski. Szczególne słowa podziękowania minister skierował do najbardziej utytułowanych w tym roku zawodników: kpr. Sylwii Bogackiej, kpr. Damiana Janikowskiego oraz szer. Błażeja Brzezińskiego.

Słowa podziękowania i uznania do zawodników oraz trenerów skierował także szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch. „Sport i wychowanie fizyczne to ważna sfera działalności Wojska Polskiego. (…) W wymiarze praktycznym wojsko nie funkcjonuje bez sportu. Stanowi on integralny czynnik budowania gotowości bojowej oraz szkolenia żołnierzy. Codzienność pokazuje również, że polski sport w dużej mierze opiera się na armii”- powiedział na zakończenie szef SG WP.

Spotkanie podsumowujące działalność sportową w wojsku w 2012 roku było także okazją do podziękowania za służbę żołnierzom kończącym karierę sportową i szkoleniową. Wśród nich znaleźli się: płk rez. Krzysztof Szopiński, plut. Piotr Klimczak, szt. szer. Robert Rogalewicz, st. szer. Marcin Jędrusiński, st. szer. Wioletta Potępa, st. szer. Marcin Horbacz oraz st. szer. Łukasz Modzelewski.

Za otrzymane wyróżnienia na zakończenie uroczystości w imieniu własnym oraz nagrodzonych zawodników podziękował kapral Damian Janikowski. „Chciałbym podziękować za docenienie naszych sukcesów, ale także za to, że możemy równolegle rozwijać nasze kariery wojskowe i sportowe. Bycie żołnierzem daje poczucie stabilizacji” – powiedział brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w zapasach kapral Janikowski.

Żołnierze sportowcy wręczyli na zakończenie  uroczystości w imieniu wszystkich wojskowych sportowców m.in. ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz szefowi Sztabu Generalnego WP Generałowi Mieczysławowi Cieniuchowi pamiątkowe statuetki.Lista wyróżnionych

NAJLEPSI SPORTOWCY SPORTU WYCZYNOWEGO ZA ROK 2012:

kpr. Sylwia BOGACKA
WZS Zegrze – strzelectwo sportowe karabin. Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w strzelaniu pneumatycznym z karabinu, złota i srebrna medalistka 47. Wojskowych Mistrzostw Świata w strzelaniu drużynowym z karabinu, zdobyła brązowy medal w strzelaniu indywidualnym w 47. Wojskowych Mistrzostw Świata.

kpr. Damian JANIKOWSKI     
WZS Wrocław – zapasy styl klasyczny. Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w zapasach. Najlepszy zawodnik w kraju w kategorii wagowej 84 kg.

st. szer. Monika MICHALIK     
WZS Poznań – zapasy styl wolny. Najlepsza zawodniczka w kraju w kategorii wagowej do 63 kg, V miejsce w Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012, brązowa medalistka Mistrzostw Europy, złota medalistka Mistrzostw Polski.

st. szer. Iwona MATKOWSKA     
WZS Poznań – zapasy styl wolny. Najlepsza zawodniczka w kraju w kategorii do 48 kg, VII miejsce w Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012, złota medalistka Mistrzostw Europy w kategorii do 51 kg, złota medalistka Mistrzostw Polski.

st. szer. Agnieszka NAGAY     
WZS Poznań – strzelectwo sportowe karabin. Zdobyła VIII miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Podczas 47. Wojskowych Mistrzostw Świata w Chinach zdobyła złoty i srebrny medal w drużynie. W Mistrzostwach Polski zdobyła srebrny medal.

st. szer. Henryk SZOST     
WZS Poznań – maraton. Najlepszy maratończyk w kraju. Podczas maratonu Lake Biwa w Otsu osiągnął wynik 2:07:39 poprawiając 12 letni rekord Polski na tym dystansie. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie był najlepszym z Europejczyków, zdobywając IX miejsce z wynikiem 2:12:28. W 2012 roku startował w maratonie w japońskiej Fukuoce, gdzie zajął 3 miejsce, a wynik jaki osiągnął (2:08:42) jest drugim rezultatem polskiego maratończyka w historii tej dyscypliny.

st. szer. Hanna WIŚNIEWSKA     
WZS Wrocław – biegi na orientację. Czołowa zawodniczka kadry narodowej seniorek, zdobywczyni trzech medali na Wojskowych Mistrzostwach Świata CISM: złotego w sztafecie i brązowego drużynowo oraz srebrnego indywidualnie.

st. szer. Agnieszka JERZYK     
WZS Poznań – triathlon. Najlepsza zawodniczka w kraju. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie zajęła 25 miejsce. Dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Polski na dystansie sprinterskim i olimpijskim. Na Wojskowych Mistrzostwach Świata CISM zdobyła dwa srebrne medale: indywidualnie i drużynowo.

st. szer. Daria LAJN     
WZS Gdynia – biegi na orientację. Zdobywczyni trzech medali na Wojskowych Mistrzostwach Świata: złotego w sztafecie i brązowego drużynowo oraz brązowego indywidualnie.

st. szer. Janusz WOJNAROWICZ     
WZS Wrocław – judo. Zdobywca dwóch medali na Mistrzostwach Europy seniorów indywidualnie i drużynowo. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

NAJLEPSI TRENERZY SPORTU WYCZYNOWEGO

kpt. Janusz PORZYCZ     
WZS Gdynia – trener/koordynator biegów na orientację. Jego zawodnicy zdobyli  4 medale (złoty, srebrny i 2 brązowe) na Wojskowych Mistrzostwach Świata w BnO.

st. chor. szt. Józef TRACZ     
WZS Wrocław – trener/koordynator zapasów w stylu klasycznym. Jego zawodnik  kpr. Damian Janikowski zdobył na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie brązowy medal.

mł. chor. mar. Jacek DAGIL     
WZS Gdynia – trener/koordynator strzelectwa z pistoletu. Jego zawodnicy zdobyli  3 brązowe medale na 47. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Chinach.

st. szer. Mateusz GUCMAN     
WZS Poznań – trener zapasów w stylu wolnym. Jego zawodniczka wywalczyła  V miejsce na Igrzyskach Olimpijskich, brązowy medal na Mistrzostwach Europy, złoty na Mistrzostwach Polski.

TYTUŁEM HERKULESA ROKU WOJSKOWA FEDERACJA SPORTU WYRÓŻNIŁA:
st. chor. szt. Józef TRACZ – WZS Wrocław

TYTUŁEM SPORTOWEGO MENEDŻERA ROKU 2012 POLSKA KORPORACJA MENEDŻERÓW SPORTU WYRÓŻNIŁA:

ppłk Zygmunta SKROBICKIEGO - Szefa Wojskowego Zespołu Sportowego
w Poznaniu.

WYRÓŻNIENIA:
„Nadzieja sportu wojskowego”
szer. Paula WROŃSKA
WZS Zegrze - strzelectwo karabin
„Najlepsze osiągnięcie sportowe otwierające sezon 2013”
st. szer. Krystyna PAŁKA
WZS Wrocław – biathlon

WYRÓŻNIENIA ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU SPORTOWCÓW WP

kpr. Sylwia BOGACKA
WZS Zegrze – strzelectwo karabin

kpr. Damian JANIKOWSKI
WZS Wrocław – zapasy styl klasyczny

st. szer. Krystyna PAŁKA
WZS Wrocław – biathlon


WE WSPÓŁZAWODNICTWIE SPORTOWYM WOJSKA POLSKIEGO W 2012 ROKU CZOŁOWE MIEJSCA ZDOBYŁY:

1.    W KLASYFIKACJI GENERALNEJ:
I m-ce         11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
II m-ce         12 Dywizja Zmechanizowana
III m-ce     Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
IV m-ce     Siły Powietrzne
V m-ce     Marynarka Wojenna

2.    W KLASYFIKACJI SZKOLNICTWA WOJSKOWEGO:
I m-ce         Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu
II m-ce         Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
III m-ce     Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

WYRÓŻNIENIE ZA NAJWIEKSZE OSIĄGNIĘCIA W SPORCIE POWSZECHNYM  W 2012 ROKU ZDOBYLI ŻOŁNIERZE - MISTRZOWIE WP:
st. chor. sztab. Jan GADZIKOWSKI  
1 Regionalna Baza Logistyczna /Inspektorat Wsparcia SZ/ mistrz Wojska Polskiego
mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z pistoletu wojskowego
st. szer. Piotr DEMBSKI      
3 Brygada Rakietowa OP /SP/ mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z kbk AK
kpt. Krzysztof WŁOCZEWSKI     
12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin - mistrz Wojska Polskiego w biegu patrolowym
sierż. pchor. Marcin KOŁOSZUK     
Wyższa Szkoła Oficerska WL Wrocław - mistrz Wojska Polskiego w pokonywaniu wojskowego toru przeszkód
szer. Adrian MILCZAREK     
11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań - mistrz Wojska Polskiego w piłce siatkowej, uznany za najwszechstronniejszego zawodnika mistrzostw
por. Agata NALEPA – KAMIŃSKA     
10 pułk dowodzenia /DGW/ - mistrz Wojska Polskiego w pływaniu w kategorii wiekowej do 35 lat na dystansie 50 m st. dowolnym
sierż. Mariusz BORYCHOWSKI     
12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin - mistrz Wojska Polskiego w maratonie
w klasyfikacji generalnej oraz w półmaratonie w kategorii M-40
sierż. Jacek PRZEWŁOCKI     
4 Regionalna Baza Logistyczna /Inspektorat Wsparcia SZ/ - mistrz Wojska Polskiego
w tenisie stołowym w kategorii wiekowej powyżej 35 lat oraz w grze deblowej
st. kpr. Rafał WALICKI    
11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań - mistrz Wojska Polskiego w biegach na orientację w kat. M-30
mjr Agata HATALSKA - GORZKI    
Komenda Główna ŻW - mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu karabinu pneumatycznego 60 strzałów.

tekst: Bogumiła Piekut/mat. prasowe SG WP
foto: ppłk Sławomir Ratyński

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA